Bazı Kitaplar Hep Genç Kalır...

Güneysu İlim Öğrenenlere Yardım Vakfı himayelerinde, Gençlik ve Spor Bakanlığı ile Kültür ve Turizm Bakanlığının destekleriyle yürütmekte olduğumuz Genç Kitaplar projemizin 2’nci yılını büyük bir heyecan ve coşkuyla sona erdirdik. Gençlerimizin sayısız neşriyatın içerisinden, hayatlarına yön ve vizyon katacağını düşündüğümüz 100 kitabı, 7 bölge ve 81 ilden 100 gencimizle buluşturduk. Hayatta olan yazarlarımızın önemli bir çoğunluğuyla gençlerimizle hem çevrimiçi hemde fiziki olarak bir araya getirdik. Gençlerimizle buluşturduğumuz kitapları okuyup tahlil etmelerini, anladıklarını videoyla kayıt altına almak suretiyle genç nesle aktarmalarını sağladık. Gençlerimizin ilmen, fikren ve de zihnen açık olabilmeleri adına, çağın gereklilikleri ile zenginleştirmeye gayret ettiğimiz projemizde bu yıl; Osman Yılmaz Hocaefendi Anısına düzenlediğimiz Kısa Film Yarışması ile gençlerimizin okumuş oldukları kitapların tanıtım videoları arasından en iyilerini seçtiğimiz bir yarışma düzenledik.

7 – 10 Ekim 2022 tarihleri arasında, Rize/Fındıklı Kamp Merkezi’nde projemize katılım gösteren gençlerimizle beraber ödül töreni, gezi ve de eğlenceli etkinlikler gerçekleştirdik. 8 Ekim tarihinde, Rize/Güneysu Kaptan Ahmet ERDOĞAN Anadolu İmam-Hatip Lisesi’nin Konferans salonunda gerçekleştirdiğimiz ödül töreni ve konser programımıza, gençlerimizin yanı sıra birçok kişi katılım gösterdi.

Osman Yılmaz Hocaefendi anısına düzenlemiş olduğumuz Kısa Film Yarışmamızda; Berat GEZER, “UMUT” filmiyle 1’inci, Hasan GÜZEL “HAYAT YOLUNDAKİ IŞIKSIN” filmiyle 2’nci, Humeyra DEMİR “FİLDİŞİ KULE” filmiyle 3’üncü olmuştur. Ahmet DUVAR ise “DİVAN” filmiyle Mansiyon ödülü almaya hak kazanmıştır.

En iyi kitap tanıtım videoları yarışmamızda ise; Esra KORKMAZ “Nun Masalları” kitap tanıtımı ile 1’inci, Sayit Balıdede “Üç Zor Mesele” kitap tanıtımı ile 2’nci, Zeynep Demirkan ile İsmailcan Kaya, “İlişkiler ve Stres” kitap tanıtımları ile 3’üncü, Hanife Gül “Semerkant”, Simge Keşoğlu “İdeolocya Örgüsü”, Neslihan Sancaktutan “Hay bin Yakzan” kitaplarıyla ise Jüri Özel Ödüllerini alamaya hak kazandılar.

Konser programımıza ise ülkemiz sevilen sanatçılarından Aykut KUŞKAYA bizlerle beraber olmuştur. Kaldırımlar, Şehadet Uykusu ve Gönüller Yapmaya Geldim isimli ezgileri başta olmak üzere gönüllerde taht kurmuş, güzide eserlerini gençlerimizle buluşturduk.

Ülkemiz gençlerinin, geleceğimiz olduğu inancıyla; Genç Kitapalar projesini, yüksek performans ve derin bir ilgi ile hayata geçirmekten heyecan duymaktayız. Kitabı merkezine alan, okumayı şiar edinen ve her sayfasında farklı yolculuklara yelken açan tüm gençlerimize önce gönlümüz, sonrasında ise kapımız her daim açıktır.

Unutmayın! Bazı Kitaplar Hep Genç Kalır…

 

Genç Kitaplar Ödül Töreni ve Konser Programımız