Proje Amacı

Güneysu İlim Öğrenenlere Yardım Vakfı olarak Gençlik ve Spor Bakanlığımızın gençler için yürüttüğü faaliyetlerde yer almak ve gençlerimize “Gençliğin Hayatına Yön Veren Kitaplar” projesiyle, hayatlarına yön verecek, gençleri edebiyattan, sanata, tarihten bilime, İslam dininden ahlaki konulara kadar birçok alanda ufuk açıcı, zihni ve kalbi besleyici kaynak eserler belirlemek ve bu eserleri gençlerimizle buluşturup okuyup tahlil etmelerini, anladıklarını videoyla kayıt altına almak suretiyle genç nesle aktarmak.

Günümüzde yaygınlaşan ve gençlere ufuk vermeyen, sadece ekonomik kaygı taşıyan sayısız neşriyatın (Kitap, dergi, gazete vb.) olduğu düşüncesinden yola çıkarak, gençler tarafından okunması gereken çok daha önemli kaynakların olduğunu onlara hatırlatmak istiyoruz. Güzel ülkemizin güzel gençlerini milli, manevi, kültürel, ahlaki alanlarda yetiştirecek değerli eserleri bir kılavuz mahiyetinde hazırlayıp gençlerin beğenisine sunmak istiyoruz.

 

Proje Faaliyetleri

Pandemi dolaysıyla projenin birçok faaliyeti uzaktan katılımla gerçekleşecektir.

  1. Proje kapsamında gençlerimizin okuyacağı 100 eserin belirlenmesi için güçlü bir komisyonunun oluşturulması
  2. Ülkemizdeki her ilde bir üniversiten kitapların tahlil ve video çekimlerini yapacak 100 üniversiteli gencimizi belirlemek.
  3. Gençlerimize verilen süre içerisinde kitapların ve yazarların tahlil ve video şartnamesine göre tahlillerinin yazıya dökülmesi ve video kayıtlarının hazırlanması sağlanacak.
  4. Üniversitelerde belirlenen ve kitap tanıtımı yapacak olan her genç okuduğu üniversiteden 5 arkadaşını belirleyecek ve okuduğu kitabı bu 5 arkadaşına da dağıtıp “OKUMA HALKASI” oluşturulacak.
  5. Projedeki 100 eserin içeriği ile ilgili Cep Telefonu uygulaması, web sayfası tasarlanacak ve Play Stor ve Apple Stordan herkesin kullanımına ücretsiz sunulacak.
  6. Hazırlanan videoların vakfımızın ve Gençlik Spor Bakanlığımızın YOUTUBE kanalında yayınlanması sağlanarak proje kalıcı ve sürdürülebilir hale getirilmiş olacak.
  7. Tahlili yapılan bütün eserler Hayata Yön Veren 100 eser adlı bir katalogda toplanacak.

Şartnamesi belirlenerek kurulan Komisyon tarafından en güzel 10 kitap tanıtımının belirlenecek ve ödüllendirilecek.