Yunus öldü diye salâ verirler. Ölen hayvan imiş âşıklar ölmez.

Yunus öldü diye salâ verirler. Ölen hayvan imiş âşıklar ölmez.

Hayatta kötülüğün her zaman karşımıza çıkabileceği bilgisini hatırda tutarak mı yaşamalıyız, yoksa geleceğin içinde hep bir umudun çiçeklendiği temennisiyle mi? Hangi yolda ilerleyeceğiz? Körü körüne iyimserlikle, felç edici karamsarlık arasında, acaba bir orta yol bulabilir miyiz?

Ölümden Önce Bir Hayat Vardır, bu temel sorulardan yola çıkarak bizlere, gündelik koşuşturma içerisinde gözden kaçırdığımız detayları gösteriyor.

Bugün Kemal Sayar hocamızı konuşacağız. Yazarın daha önce hiçbir kitabını okumadım. Bu kitap yazarla tanışma kitabım oldu diyebilirim. Kitap Kemal Sayar’ın çeşitli konularda hayat, ölüm, hak, insan, arkadaşlık, umut, hayatın akışı ve toplum üzerine yazmış olduğu düşüncelerden oluşuyor.

Kitap Ve Yenilmeyeceğiz başlıklı iki bölümden oluşmaktadır. Her iki bölümden de epey bir keyif aldığımı söyleyebilirim.

“ Ancak kendi yaramızı fark etmekle varlığa sinmiş olan ıstırabı kavramaya başlıyoruz. Yara ve dert sahibiysek, başka yara ve dertler bize görünür hale geliyor. ”

İlk bölümde yazılanlar arasında bana en çok dokunan ” Ân-ı dâim ” başlıklı bölüm oldu. İkinci kısımda ise etkilendiğim yer “Ömrünü bir gül için ” başlıklı kısım oldu. İkinci bölüme dair şunu da eklemek isterim, bu kısımda yazılmış olanların büyük bir bölümü günümüz dünyasına ait yazarımız tarafından yapılan eleştirilere dayanıyor.

Kitab akıcı bir şekilde, okuru sıkmadan tane tane ilerliyor. Ben, kendi adıma konuşacak olursam kitabı okurken sıkıldığımı hiç hatırlamıyorum. Ama sıkılacak olanların, ikinci kısımda olacağını tahmin ediyorum. Eserde, altını çizdiğim ve üzerine kafa yormaya değer fazlaca yerin olduğunu / bulunduğunu belirtebilirim.

Ruha, vicdana ve benliğimize dokunuyor Kemal Sayar’ın söyledikleri. Etrafa hayret nazarıyla bakarsanız şaşılacak çok şey olduğunu görürsünüz, diyor. Ne de güzel söylemiş. Hayatın akışı içerisinde yolumuz boyunca, karşılaştığımız kelimelere, boşluklara, renkli ve renksiz anlara değiniyor.

 

“ Daraldığında, sıkıldığında, hiç doğmamış olmayı dilediğinde İnşirah’ı oku. ”

 

Kendisi aynı zamanda şair ve yazmış olduğu şiirlere de bir bakın derim.Yazarımızın YouTube üzerinde birçok videosu ve podcasti bulunmakta.

YouTube’ ta Furkan abimiz (hisseyab) şiirlerinin birkaçını seslendirmiş ve eklemiş ; biraz yağmur kimseyi incitmez. Kitapta ta yer alan bir cümleyi çağıralım istiyorum, diyor ki ” bazı insanlar böyledir hayata şiirle karşılık verirler “. Şiirle hayata tutunmaya çalışanlara, şiirlerde Allah’ı arayanlara, ve şiirle hayata karşılık verenlere tekrardan selam ederim.

Çünkü şiirlerden geçtim.

 

27.04.2023 Doğan Güneş Özkılıç VAN

Doğan Güneş ÖZKILIÇ

all author posts

1 Comment

  • Ahmet

    Kaleminize sağlık.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are makes.